Okumadan Geçme

Facebook

24 Mart 2010 Çarşamba

Adana Notları ve Bazı Gerçekler


Öncelikle görüyorum ki hakkımda bir takım karalamalar dolaşıyor alt tarafta, her zaman doğruları savunan bir insan olarak gerçekleri açıklamam gerektiğini düşünüyorum.

Aslında hafta sonu için planım uzun zaman sonra İstanbul’a gidip özlediğim yerleri dolaşıp sevdiğim insanları görmekti. Adana görevi çıkınca beynimin organizatör kıvrımları işi ele aldı ve planda değişikliğe gidip İstanbul gezisini tekrar ertelemek durumunda kaldım.

Verdiğimiz karara göre iş çıkışı ben Kayseri’ye gidecektim otobüsle ve oradan Hasan’la Ankara-Adana trenine binecektik. Aslında mantıklı olan benim doğrudan Ankara’dan trene binmem ve Hasan’ın Kayseri’den bana katılmasıydı ama nasıl olduysa otobüsle Kayseri’ye gidip oradan trene beraber binmeye ikna edildim. Muhtemelen bunda otobüs biletini Hasan’a itelememin payı büyüktü. :)

Gram uyku uyuyamadığım bir otobüs yolculuğunun ardından Kayseri’ye geldim ve öğrendim ki bu adam daha hala evde msn başında Rize’li oğlanlar hakkında sohbet ediyor. Gayet kibarca yazılmış bir kısa mesaj aracılığıyla gelmesini rica ettim ve buluşup yemek yedikten sonra gara doğru yürüdük. Adana bazlı giyindiğim için yol boyunca bir güzel dondum.

Gara vardığımızda saat gece 12’yi geçmişti. Biletleri aldığımda öğrendim ki tren burada durmayacakmış ve saat 1.45’de servisle bizi trenin duracağı yere götüreceklermiş. Trenin geliş saati 1.45 geç kalmasak bari diye düşünürken bilmiyordum tabi trenin aslında saat 3 buçuğa doğru geleceğini. Ki 1.45 de gelen servis bizi götürmedi bile o Ankara’ya gidecekleri götürecekmiş, bizi götürmeye 3’e doğru tekrar geldi. Ana yurdu dört baştan demir ağlarla örmüşüz ama zamanlamayı oturtamamışız a dostlar.

Müzik, muhabbet, i phone’lu amca derken saati doldurduk ve servisimiz teşrif etti en sonunda. Benim mp3’ümün şarjı iki dişe düşünce zor zamanlarda kullanmak üzere kaldırdım ve Hasan’ın discman’e yancı oldum. O kadar uykusuzdum ki benimle yaşıt O302 otobüsle bineceğimiz yere giderken kafam bir zamanlar moda olan hani arabaların torpido üstlerine falan yerleştirilen kafası oynak köpekler gibi sallanıyordu. Bilincim yerindeydi lakin, Pink Floyd’dan Wish You Were Here çalıyordu.

Otobüs bizleri öyle bir yerde bıraktı ki bizleri orada kesseler, Peter Petrelli bile gelip kurtaramazdı çünkü bulamazdı orayı, o kadar ücra bir yer. Allah’tan tren orada fazla bekletmeden geldi de sağ salim binebildik. Tahmin ettiğim gibi yerimizde vatandaşın biri uykusunun en derin yerindeydi. Şiddetleri eksponansiyel olarak artan dürtmelerime en sonunda dayanamayarak uyandı ve biz de geçtik yerimize. Yol arkadaşım hemen kaptı cam kenarını bütün yol boyunca fosur fosur uyuyacağını ikimizin de bildiği halde. :)

Güzel geçen bir yolculuk sonunda indik Adana garına. Benim yaz diye bildiğim mevsim şu an orada yaşanıyordu. Gündüzleri t shirt’le dolaştık, akşamları bir hırka yetti bizi sıcak tutmaya. Haliyle iner inmez temizliği tescilli gar tuvaletine uğrayıp yaz moduna geçtik. Bizi bekleyen sürpriz ise almaya gelecek olan arkadaşımızın uyuyakalmasıydı. Seviyorum arkadaşlarımı. :)

Kabul etmeliyim ki Çukurova Üniversitesi’nin manzarası gerçekten gördüğüm kampüslerin en iyisiydi. Muhteşem manzaraların içinde uzun süre dolaştık. Ve lanet olsun içimde ki doğa aşkına ki bir fotoğraf uğruna pantolonumdan oldum. Ağaca tırmanırken ya rahat bir şeyler giyin ya da 1.5 metre yükseklikteki dala bacağınızı atarak tırmanmaya çalışmayın. :)

Eden bulur kanunu dolayısıyla eve gidene kadar birçok dalga geçilmeye maruz kaldım. Otobüs beklerken, ‘oğlum boşuna para vermeyelim bacağını hafif arala illa ki bir duran olur.’ ve bindikten sonra da ‘ rahat otursana, aç bacaklarını şöyle yayıla yayıla gidelim.’ gibi birçoğuna. Ama bana en dokunan nefret ettiğim bir şeyi yapmak durumunda kalmamdı. Güya sportmen kişiliğini insanların gözüne sokan kişiler gibi hırkamı belime bağlamak zorunda kalmıştım. Eve kadar manken yürüyüşüyle gitmem de tuzu biberi oldu. Aslında bu bile dolaylı olarak Hasan’la ilgiliydi çünkü pantolonları değişmiştik birkaç ay önce! Toplasan 20 kere giymediğim canım 507’yi alarak bana bir sene boyunca her gün giydiği kotunu vermişti. ‘Neden aldın, mal mısın?’ demeyin hemen onun da bir hikâyesi var. :)

Paçasını daraltsın diye verdiğim terzi pantolonun içine edip, bacak kısmını adeta bir tayt haline getirmişti. Ve o terzi neredeydi dersiniz? Evet doğru tahmin, Kayseri’de. Hasan’ın terzisinden de bu beklenirdi zaten. Ceza olarak Hasan’la değişmeseydim de ne yapsaydım?
Allah’tan Mehmet’in ev arkadaşının bedeni tutuyordu da onun pantolonunu giyerek gittim çarşıya, yeni pantolon almak için. Kadere bakın ki yine bir 507 kısmet oldu.

Adana’da tanıştığımız olaylardan biri de muzlu süt oldu. Ama bildiğiniz muzlu süt değil, işin içine kesirler giriyor. 1/2, 2/3 şeklinde veriyorsunuz siparişi çünkü 1 tam aldığınızda bir büyük bardak ve bir orta boy bardak veriyorlar. Tadı muhteşemdi.

Gelelim şu ünlü carting mevzusuna. Şimdi binmeden kararlaştırmıştık, herkes çizgiye gelecek ve aynı anda başlayacağız diye. Lakin ezeli rakibim ebedi dostum Hasan biner binmez bastı gitti, bahanesiyse benim arkasından hareket ettiğimi görmüş. Ben sadece çizgiye gidiyordum hâlbuki. İlk turda önümde spin atan kız yüzünden az daha giriyordum ben de ona. Ustaca hamlelerle kurtardım ama vakit kaybettim bu yüzden de ikinci olarak tamamladım yarışı. Gerçek budur dostlarım işte.

Dönüşte eve doğru muhabbete dalmış yürürken 1 metre öteden gelen yüksek desibelli havlamalarla ödümüz patladı ve o an üçümüz birden olduğumuz yerde kitlendik kaldık. O an korkutulunca kasılıp devrilen keçiler gibi hissettim kendimi. Önceden tecrübeli bir insan olarak aramızdaki duvara aldanmayıp, her Türk gencinin yapacağı gibi köpeğe nanik yapmadım; sessizce yolumuza devam ettik.

Ve tabii ki akşam yemeği Adana Kebap’tı. Diğer arkadaşlarım köz biberlerini yemediler ve ben kendiminkinin o acısız muhteşem tadına aldanarak onlarınkileri de aldım. Gururlu olmak zormuş arkadaş cidden, gözlerimden şapır şapır yaşlar dökülerek yedim biberleri. Sanki ağzımın etrafında akupunkturun mazoşist versiyonu uygulanıyor gibiydi.

Adana’nın yemek olayı gerçekten çok iyiydi. Yemekler güzeldi ve fiyatlara gerçekten şaşırıp kaldım. Yemeğe verilen paraya acımayan biri olsam da başka yerde aynı yemeklere 3 kat para ödediğim için üzüldüm cidden.

Ertesi sabah her zamanki gibi uyanmak bilmedi arkadaşlarım. Bazen düşünüyorum da benim Hasan’a uyansın diye yaptığım işkenceler ahirette bana kötü bir şekilde geri dönecek heralde. Üzerindeki örtüleri kaldırıp dımdızlak bırakmaktan tutun, ıslak elimi sırtından aşağı sokmaya kadar türlü işkenceler uyguladım. Saatin 11’ken saatin 2 olduğuna ikna etmeyi denedim. Hiçbiri işe yaramadı düşünün. Bu adamı uykudan uyandırmak, ucundaki bantı dağılıp tel tel dağılmış olan ayakkabı bağcığını tükürükle bütünleştirme metodu uygulanmadan delikten geçirmekten daha zor.

Sonunda uyandıklarında muhteşem ötesi bir menemen hazırladım. Parmaklarını geçtim tavayı yiyeceklerdi az daha.

Çoğunluğu pes oynamakla geçen sürenin ardından maç saati geldi ve yerimizi aldık. Adamlar resmen tribün yapmışlar karşıda iki tane projektörle maç yayını yapıyorlar. Trabzon en az Hasan’ın pes golleri kadar ballı bir şekilde golü attığında bir tek Hasan ayağa kalkıp sevindi. Aha dedim şimdi boku yedik kavga çıkacak. Nitekim orası Adana’ydı. Alakasız bir maçta birkaç sarhoşun gelip ‘En büyük Adana Demir Ulan!’ diyip birkaç kişiyi bıçakladıkları şehir. :)

Gecesine Hasan döndü, projesi varmış çalışkan (!) arkadaşımın. Ertesi iki günde işlerimi hallettim. Bol bol pes oynadık ve bugün tam 7 saatlik kıç çürütücü bir yolculuğun ardından geldim 4 ayımı daha zindan edecek şehre. Neyse dostlar benden şimdilik bu kadar. Esen kalın.

Bonus 1 - Doğayı sevmenin bedeli ve uğruna pantolon verdiğim manzara.


Bonus 2 - Artık açılı fotoğraf out, artistik pozlar in.


Bonus 3 - Hasan'ın her yerde uyuyabildiğinin kesin kanıtı.
6 yorum:

Aicha! dedi ki...

Rizeli oğlanlara taktın ama :)! Mesajının ne kadar kibar olduğunu göstermek için yazmanı isterdim. Herkes görsün ama di mi ?!

rsn dedi ki...

yayınla arkadaşım kimseden bir çekincem yok benim :D

ilnevyA dedi ki...

"Gram uyku uyuyamadığım bir otobüs yolculuğunun ardından Kayseri’ye geldim"

Buna Kadir bile inanmaz!

rsn dedi ki...

ben belgeli ispatlı çalışıyorum olm, seninki sadece kuru laf :D

ÇitLemBik dedi ki...

ben hasanı tutuyorum :p sen hasandan daha yanlı yazmışsın ersin :p hahaha! ayrıca keşke pantolonu yırtık haliyle üstündeyken çekseydin ve öle ekleseydin fotoyu bence izleyici sayınızda artış bile sağlanırdı. bence iyi fikir ve hasan bunu yapabilir.

rsn dedi ki...

e heralde yanlı olacak, sonuçta benim her türlü toplu taşıma aracında uyuyabildiğimi herkes biliyor, maksat takılmak işte :D